Konferencja „Język ojczysty w XXI wieku: system, edukacja, perspektywy – podsumowanie i podziękowania
22 listopada 2022Najważniejsi są ludzie, którzy potrafią i lubią ze sobą współpracować. Konferencja „Język ojczysty w XXI wieku: system, edukacja, perspektywy (pamięci Profesora Michała Jaworskiego)” jest już za nami. Pora na podsumowanie i podziękowania.
W ciągu dwóch dni wysłuchaliśmy dwóch wykładów plenarnych, wzięliśmy udział w dwóch debatach panelowych. Mieliśmy okazję zapoznać się z 45 referatami.
Gościliśmy naukowców z 16 ośrodków polskich (UW, UŁ, UŚ, UMCS, URz, UwB, UMK, KUL, UG, UAM, UJ, UKW, UP, IJP PAN, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, UJK) i 10 zagranicznych (Narodowy Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki, Ukraina; Regionalna Akademia Humanistyczno-Pedagogicznej Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu, Ukraina; Universitat Autònoma de Barcelona, Hiszpania; Tampere University, Finlandia; Univerzita Palackého v Olomouci, Czechy; Khwaja Fareed University of Engineering and Information Technology, Pakistan; Uniwersytet Wileński, Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Wołodymyra Hnatiuka w Tarnopolu, Ukraina, Czerkaski Państwowy Uniwersytet Technologiczny, Ukraina, Narodowy Uniwersytet im. Iwana Ohijenki w Kamieńcu Podolskim, Ukraina).
Dziękujemy za wspólną refleksję nad językiem ojczystym, widzianym z tak wielu różnych perspektyw. Czasami warto się zatrzymać, by się przejrzeć w języku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za prezentacje i referaty, które pobudzały do refleksji, inspirowały i zachęcały do dyskusji.
Dziękujemy za wspaniałe wykłady i debaty panelowe. Prof. Prof. Katarzyna Kłosińska, Marek Ruszkowski, Małgorzata Karwatowska, Artur Rejter, Jarosław Płuciennik, Zoltán Kövecses, Elżbieta Awramiuk, Ana Luiza Costa, Xavier Fontich, Kaisu Rättyä, Stanislav Štěpáník – Państwa spostrzeżenia i wnioski były bezcenne. Dziękujemy za Państwa obecność i ogromny wkład pracy w przygotowanie wystąpień.
Dziękujemy Pani Rektor Barbarze Gawdzik i Pani Dziekan Beacie Wojciechowskiej za otwarcie konferencji, a Pani Prof. Elżbiecie Koniusz za podzielenie się z nami uwagami o dydaktyce języka i za wspomnienie o Prof. Michale Jaworskim.
Dziękujemy prof. Stanisławowi Cyganowi, mgr. Andrzejowi Antoniakowi i Jackowi Biedzie za przygotowanie wirtualnej wystawy książek Prof. Michała Jaworskiego. Dziękujemy także prof. Stanisławowi Cyganowi i jego gościom (przede wszystkim prof. Józefowi Rurawskiemu, prof. Grzegorzowi Dąbkowskiemu, dr Henryce Kaczorowskiej) oraz realizatorom za zorganizowanie wspaniałego wieczoru wspomnień w Bibliotece Uniwersyteckiej.
Dziękujemy dr Agnieszce Rosińskiej-Mamej za profesjonalne sprawowanie funkcji sekretarza konferencji, a dr Katarzynie Ostrowskiej za pozyskanie wielu patronatów honorowych.
Dziękujemy mgr Anicie Jagun, mgr Patrycji Kubisze, mgr Marcie Kwaśniewskiej za tłumaczenia i obsługę wydarzeń anglojęzycznych.
Dziękujemy Uniwersyteckiemu Centrum Mediów – dr. Tomaszowi Chrząstkowi, Markowi Pichecie, Damianowi Ołowni – za niezwykle profesjonalną obsługę naszego wydarzenia.
Specjalne podziękowania kierujemy do nieocenionej Dominiki Czarnoty-Zdybickiej (Uniwersytet Otwarty UJK) – za koordynowanie wszystkich działań i czuwanie nad „techniczną” stroną konferencji.
Dziękujemy Pani mgr Izabeli Żelazny za przygotowanie i przeprowadzenie interesujących warsztatów „Interaktywny język – aplikacje internetowe w edukacji językowej”.
Słowa uznania i podziękowania za wspaniały koncert finałowy “Złota era jazzu” składamy zespołowi w składzie: Wojciech Lipiński – gitara elektryczna i klasyczna, Michał Braszak – kontrabas, Aleksandra Lipińska – śpiew.
Dziękujemy dr Hannie Mijas i dr Aleksandrze Matysiak za doskonałe symultaniczne tłumaczenie debaty panelowej, a Przewodniczącym poszczególnych sekcji za prowadzenie obrad (prof. Alicja Gałczyńska, prof. Martyna Król-Kumor, prof. Joanna Senderska, prof. Ewa Boksa, prof. Andrzej Kominek, prof. Marek Ruszkowski, dr Hanna Mijas).
Paniom: Agacie Kot oraz Justynie Kołodziejczyk oraz dr Elizie Koszyce składamy podziękowanie za pomoc w obsłudze administracyjnej wydarzenia.
Pozostajemy z pamięcią dobrego spotkania naukowego, które było możliwe i jak odczuwamy – udane – dzięki wysiłkowi nas wszystkich.
Marzena Marczewska
Anna Wileczek